Bitcoin Nedir?

Sanal paralar konusuna girmek için öncelikle Bitcoin nedir bunu bilmemiz gerekiyor. Çünkü çoğu kişi Bitcoin ve sanal paranın bir tekel olduğuna inanıyor. Bitcoin, sanal paralar içerisinden sadece bir tanesidir. Ve ilk sanal para değildir.

Bitcoin 2008 yılında sözde! Satoshi Nakamoto adında bir kişi tarafından geliştirilen sanal paradır. (Ünlem işaretinin sebebine yazımızın ilerleyen kısımlarında değineceğiz.) Bitcoin’in çıkma sebebi, üçüncü kişilerin hizmetine gerek kalmadan, takip edilemeden paranın başka bir tarafa gönderilebilmesi için olduğu söylenmektedir. Tabii günümüzde tanesi 20 bin dolarlara çıkmış olan bir sistem için devletlerin, sorgulama, inceleme ve takip edebilme adına çalışmaları devam ediyor.

Bitcoin, dünyada toplam 21 milyon tane vardır. Varolan Bitcoinler, online yada offline olarak saklanabilmektedir. İnternet üzerinde veya bilgisayarınızda oluşturulan cüzdanlarda saklanan Bitcoinler, kesinlikle günümüzde kullandığımız paralar gibi basılamaz. Son zamanlarda yükselen değeri sebebi ile artık bir çok alışveriş merkezleri ve siteleri Bitcoin ile ödemeyi de kabul etmektedir.

Bu para biriminin en önemli özelliği ise hiç bir yere veya devlete bağımlılığı yoktur. Sorgulanamayan ve takip edilemeyen bir algoritma içerisindedir.

Gelelim konumuzun başında bırakmış olduğumuz ünlem (!) işaretimize.

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Sözde Japon olduğu söylenen bu şahıs hakkında hiç bir yerde kesin bir bilgi bulunamamıştır. Kısa bir süre önce Avusturalyalı bir iş adamının yaptığı açıklama ile kendisinin Satoshi Nakamoto olduğu söylemesinden sonra, Bitcoin dünyası biraz salladı. Fakat Avusturalya’lı iş adamı Craig Wright’in yaptığı açıklamadan sonra bile kesin olarak Bitcoin’in sahibinin bu kişi olduğundan emin olunamıyor. Son zamanlarda sosyal medya üzerinden sözde araştırmacıların yaptığı açıklamalarda ise sahibi olan Satoshi Nakamoto’nun 1 milyon civarında Bitcoin’e sahip olduğu söylenmektedir. 1 Bitcoin’in günümüz fiyatının 15 bin dolar civarında olduğunu düşünürsek, sahip olduğu serveti hesaplamak pek kolay olmuyor.

Satoshi Nakatomo olduğunu iddaa eden Avusturalya’lı iş adamı
21 Milyon Bitcoin’den Başka Üretim Olmayacak!

Bitcoin, 21 milyondan 1 fazla dahi üretilmeyecek. Bunun sebebi ise Satoshi Nakamoto, bu sistemi sadece bu rakama bağlı olarak varetmiş. Kağıt üzerine basılamadığı için ve hiç bir ülkeye bağlılığı bulunmadığı için, bu şekilde üretilme ihtimali zaten bulunamamaktadır.

Bitcoin’i Son Olarak Kısa Kısa Tanımlayalım.

  • Bitcoin hiç bir devlet, şirket yada kuruluşa bağlı değildir.
  • bitcoin.org üzerinden, bankalardan daha hızlı hesap açıp bu sisteme kayıt olabilirsiniz.
  • İstediğiniz kadar Bitcoin cüzdanı edinebilir, istediğiniz hesabınıza para transferi yapabilirsiniz.
  • Bitcoin’de sadece ödeme yaparken kesinti yaşarsınız. (Yıllık kesintisi bulunmamaktadır.)
  • Çok hızlı çalışan şirketler sayesinde saniyeler içinde Bitcoin’e sahip olabilirsiniz.
  • En can alıcı nokta ise; işlem iptali yoktur.

Bitcoin’in aslında varolma ve bir anda bu kadar yükselmesini de yukarıdaki tanımlamalara uydurabiliriz.

About admin

Coin dünyasını analiz ederek sizlere en iyi istatistik bilgileri sunmak için buradayız.

View all posts by admin →

One Comment on “Bitcoin Nedir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir